YGS Öncesi Kaygılı Ailelere Öneriler

ogrenci-sinav

(Bu haber Hürriyet Gazetesi Aile sayfasında yayınlanmıştır.)

En temel insani duygularımızdan biri de kaygıdır. Kaygı; bedenimizin içinden ve dışından gelen tüm uyaranlara karşı verdiğimiz doğal tepkiler bütünüdür. Özünde olumlu ya da olumsuz değildir. Şartlara, kişisel yaşantımıza göre değişen sonuçları olur kaygının. Sınav kaygısı da etkisi itibariyle süreci, öğrencilerin performansını olumsuz etkilediği düşünülen kaygı türlerinden biridir.

Eğer çocuğunuz; sağlıklı bir yaşama (uyku, beslenme, dinlenme, eğlenme) sahipse, çalışma alışkanlıklarını kazanmış, olumlu ve gerçekçi bir düşünce yapısına sahipse ve en önemlisi ruhsal açıdan farklı bir problem yaşamıyorsa sınav kaygısı çocuğunuzun sınav performansını olumsuz etkilemeyecektir diyebiliriz. Kaygının olumsuz sonuçlarını yaşamamak ya da en aza indirmek için önümüzdeki YGS öncesi şunları yapabilirsiniz:

1- Pozitif ve gerçekçi olun

Sınav sürecine ve onun geleceğine dair her zaman doğru bildiğiniz, araştırdığınız bilgileri paylaşın ve mutlaka olumlu senaryolar üzerinden değerlendirmelerde bulunun.

2- Kendini tanıma fırsatı olarak görün

Sınav yolculuğunu bir kendini tanıma, bulma süreci olarak düşünün ve mümkün olduğu kadar çocuğunuzu kendini araştırmasına yönlendirin. Bu konuda öğretmenlerinden, rehberlik servisinden ve aile büyüklerinden yönlendirme, destek alması konusunda destekleyin.

3- Sınavı sadece sınav olarak görün

Bu sınav hayatlarını belirlemeyecek, kaderlerini tamamen değiştirmeyecek. Sadece bu sınavın sonuçlarına göre tercihlerinde değişiklikler olabilecek. Örneğin çocuğunuz ilerde iyi bir mühendis olmak istiyorsa sınavları çok kötü bile geçmiş olsa hala bu hedefinin önünde gerçek bir engel olmayacak. Ayrıca önemli bir imkanı –YGS/LYS tekrarı olabilen sınavlar- sanki son ve tek şansmış gibi yaşamasına izin vermeyin. Her şey yolunda gitmesine, çok çalışmasına rağmen sınavı iyi geçmeyebilir, sonuç beklediği gibi gelmeyebilir. Dünyanın sonu olmadığını tekrar deneyebileceği ve başarabileceğini hatırlatın.

4- Onu eleştirmeden dinleyin

Bu zorlu süreçte bilmelisiniz ki bu sürecin, stresin bitmesini kesinlikle o sizden çok daha fazla istiyor. Ancak yaptıkları, konuşmaları, çalışma alışkanlıklarıyla bunu gösteremiyor olabilir. Onu sürekli eleştirmek, ona sürekli kendi pencerenizden tavsiyelerde bulunmak yerine onu dinlemeye, duymaya çalışın.

5- Kendi kaygılarınızın farkında olun

Hayatla ilgili, gelecekle ilgili kendi kaygılarınızı gözden geçirin kontrol etmekte güçlük yaşıyorsanız destek alın. Çoğu zaman çocuklar ebeveynlerin kaygısı nedeniyle kaygılanır ve sınav performansları olumsuz etkilenir. Sizi neler kaygılandırıyor ve bunlarla baş etmek için neler yapıyorsanız gözden geçirin.

6- Ergenliğini ıskalamayın

Bulundukları dönemi aklınızdan ve hatırınızdan çıkarmayın, unutmayın ki sınav sistemin ve toplumun bir gerçeği. Çocuğunuzun gelişimsel ve ruhsal açıdan şu anda içinde bulunduğu ergenlik dönemi sizlerin daha hassas, ölçülü ve esnek davranmasını gerektiriyor.

7- Problemleri çözün

Hayatında diğer alanlarda işler ne kadar yolundaysa sınava o kadar kolay odaklanacaktır. Çözmekte zorlandığı sorunlarda yanında olun, çözüm konusunda yanında olduğunuzu hissettirin. Ailece yaşadığınız ortak problem alanlarınız varsa mutlaka bu konularda da birlikte çözümler arayın. Sadece sınava odaklanıp hayatı es geçmeyin.

8- Zorlanıyorsanız destek alın

Süreci yönetmekte güçlük yaşıyorsanız, çocuğunuzun bu süreçte çözümsüz kaldığını görüyorsanız okul rehberlik servisinden ya da bir uzmandan yardım almakta çekinmeyin ve gecikmeyin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s