İlişkilerde Kaçınılması Gereken Konular

(Bu haber Hürriyet Gazetesi Aile sayfasında yayınlanmıştır.)

Sağlıklı, mutlu birliktelikler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Eğitim Programı (AEP) Eğitimcilerinden Aile ve Çift Terapisti Şamil Saribaş çiftlere şu önerilerde bulundu…

ask-iliskiler-2-2

Kaçınmak kelimesi bize doğrudan şunları düşündürebilir: “Kaçınmazsak bize, ilişkimize ne olur? Tartışmalar, kavgalar, ayrılıklarla mı sonuçlanır?”. En baştan söyleyelim bizim baktığımız yerden; hiçbir ilişki üçüncü bir kişi veya sebepten ötürü bitmez, kendisi dinamiği nedeniyle biter ilişkiler.  Ancak çoğu kez kişiler ilişkiyi ıskalayarak sebepleri ve çözümleri farklı yerlerde aramaya girişirler. Sonucunda da ilişkiye, ilişkinin iyi oluşuna hizmet edecek duruma değil problemin, problemle ilişkinin devamına varırlar. Tavsiyemiz; ilişkinin dinamiğine ve ihtiyaçlarına bakılması, karşılanmasıdır, tıpkı bir salon çiçeğinin bakımı gibi.

Her ilişki başlangıcından itibaren belirli bir güç, enerjiye sahiptir ve sürekli yenilenen, azalan, artan bir döngü, denge, dönüşüm içindedir. Sorun yaşanan dönemler de genelde bu enerjinin iniş çıkışlarının olduğu, sistemde bir dengesizliğin, belirsizliğin yeni bir duruma geçişin yaşandığı zamanlar olmakta. Geçişler her zaman sancılı olur ancak sancının şiddetini ve etkilerini belirleyen, kişilerin durum karşısındaki pozisyonları olmaktadır.

Tekrar kaçınmak kısmına dönersek, ilişkide bazı durumların varlığı kişileri ve ilişkiyi doğrudan sekteye uğratabilmekte, sonrasında da hem ilişkiyi hem de çiftleri mağdur eden bir duruma getirebilmekte. Mağduriyetin en az yaşanması için bazı konularda daha hassas davranmak ilişkinin doğal, spontan gelişimine ve çiftlerin kendilerini rahat, iyi hissedişine yardımcı olacaktır. Bu bağlamda çiftlerin ilişkilerde kaçınması gereken konuları sıralamak istersek şöyle bir liste karşımıza çıkacaktır:

  • Aşağılama ve küçük düşürme çabası,
  • Sürekli eleştiri,
  • Onun adına karar vermek, sormadan ortak karar almak,
  • Etiketleme yapmak, imalarda bulunmak, eski defterleri açmak,
  • Kıyaslama yapmak, değersizleştirme çabası,
  • Sorunları biriktirmek,
  • Sessizlik ya da aşırı tepkisellik,
  • Sürekli savunma pozisyonu,
  • Tartışmaktan, çözüm arayışından kaçmak.

Bu tür davranışlardan kaçınmaya rağmen ilişkilerde her zaman sorunlar yaşanabilir. İlişkinin yaşanması tatsız, keyifsiz bir hal almadan ve sorunlar kronik bir görünüme kavuşmadan bir uzmandan yardım alınmasının daha sağlıklı olduğunu ve her konunun bir uzmanı olduğu gibi ilişkilerin de teknik bir uzmanı olduğunu hatırımızda tutmak faydalı olacaktır.

Şamil Saribaş, Aile ve Çift Terapisti

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s