YGS Öncesi Son Taktikler

YGS’ye iki gün kala öğrencilerin başarıya ulaşabilmeleri için sınav öncesi ve sınav sırasında neler yapabileceklerini Moira Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi uzmanlarından Aile ve Çift Terapisti Şamil Saribaş’a sorduk. Şamil Saribaş, üniversite adaylarını başarıya götürecek taktik ve stratejileri bizim için sıraladı. İşte yapabilecekleriniz:

Öncelikle şu açıklamayı yapmamızda fayda var. Bu taktikler; sınav maratonunda hazırlık sürecine başından itibaren gereken özeni göstermiş, öğretmenlerinin, danışmanlarının önerilerini dikkate alarak çalışmalarını şekillendirmiş, yapılan deneme sınavlarında artık en az şu kadar yapıyorum diyebilen, hedefleri olan, ne yaptığını bilen, bilmediğini soran, öğrenme çabasında olan, yılmayan ve YGS sonucu ne olursa olsun yılmayacak olan öğrenciler için hazırlanmıştır. Bu kriterlerin dışında kalan ya da bazılarını karşılayamayan öğrenciler için de kesinlikle faydalı önerilerdir, uyarı sadece bütüncül başarı beklentisi olan öğrenciler için.

UNUTMA BU SADECE BİR SINAV

 • Her ne yaşamış ve yaşayacak olursan ol, bu sınavın sonucu neleri belirleyecek olursa olsun. Unutma bu sadece bir sınav.
 • Cumartesi artık ders çalışma. Kafana takılanlar varsa göz atabilirsin. Cumartesi’nin keyfini çıkar, rahat ol istediklerini yap ve tabi abartma.
 • Akşamdan sınavda yanına alacaklarını hazırla. Sınav giriş belgen ve kimliğin yanında olsun. Kalem, silgi, kalemtıraş, su ve şekeri ÖSYM sana verecek.
 • Sınava sabahı kahvaltı için farklılık yapma. Her sabah ne yediysen sınav sabahı da onu ye. Özellikle iyi geçen deneme sınavlarını hatırla o sabahlar ne yediysen benzer bir kahvaltı yapmak iyi gelecektir.
 • Her akşam kaçta yatağa girdiysen Cumartesi akşamı da öyle yap. Uyuyamıyorsan da yataktan çıkma.
 • Sınav günü ne giymek istiyorsan onu giy. Rahat olması seni iyi hissettirmesi önemli. Açık renkleri tercih edebilirsin.

KENDİ PERFORMANSINA ODAKLAN

 • Sınav sabahı okul bahçesinde ve sınav anında sınıfta; Türkiye derecesi yapacak öğrenciler de olacak, sınava zorla giren, tek bir soru çözmemiş, girmiş olmak için girenler de, ortalama çalışmış öğrenciler de. Bu nedenle sınav öncesi ve sırasında kimin ne yaptığına, nasıl davranışlar sergilediğine, bölümler arası geçişi senden önce ya da sonra yapmasına takılma, yorumlama. Kendi performansına odaklan.
 • Kaygılanırsan kaygını kontrol edebileceğini unutma. Olumlulara odaklanıp, nefes egzersizleri ile sakinleş. Boş ver herkesi. Sen elinden geleni yaptın ve harika bir sınav süreci yaşayacaksın.
 • Sınav görevlilerinin her söylediğini dikkat ve özenle dinle, dediklerini sakin bir şekilde uygula.
 • Sınav salonunda seni rahatsız eden şeyler varsa mutlaka sınav görevlilerinden yardım iste, rahat ol. Değişmeyecek koşullara takılma, elinden gelenin en iyisini yapmaya özen göster.
 • Bugüne kadar en iyi yaptığın denemelerde hangi teknikleri kullandıysan bu sınavda da aynılarını kullan. Şimdi değişiklik yapman doğru değil.
 • Sınava başlamadan hem kitapçık kontrolü hem de karşılaşacağın soruları, şekillere bir ön hazırlık olması adına hızlıca bir göz at. Soruların uzunluğu, şekillerin garipliği, farklılığı gibi hiçbir şey seni korkutmasın. Hepsi bildiğin çalıştığın konular ve sadece odaklanarak çözebilirsin. Ne de olsa önceki yılların çıkmış sorularını çözdün ve yapabildiğini gördün.
 • Zorlandığın soruda şunlar olabilir; bilgi eksikliği, dikkatsizlik, okuma hatası, çok zor/eleyici bir soru ya da o an için anlayamıyor/yorumlayamıyor olabilirsin daha fazla takılmadan boş bırakarak diğer soruya geç.
 • Her sorunun standart bir çözüm süresi var; sorularla kavga etme. Normal sürende çözüme yaklaşamadıysan hemen o soruyu işaretleyerek diğer soruya geç.

EN AZ %75’İNİ ZATEN YAPARSIN

 • Sorulara önyargılı yaklaşma. Yapabildiklerin zaten belli, önemli olan zorluk derecesi, turlamaya bak, acele etme. Geçen yıl YGS- Matematik sorularının yaklaşık zorluk dereceleri %30 kolay, %30 normal, %30 zor ve %10 çok zor şeklindeydi. Yani %60’lık bir kısmı rahatlıkla yapıp, zor kısmın da en az yarısını yaptığında yaklaşık %75’lik bira başarı zaten gösterebilirsin ve sen zaten daha fazlasını yapabilirsin.
 • Alanınla ilgili sorulara öncelik ve ağırlık ver, kalan zamanını diğer alanlara ayır.
 • Yanında mutlaka saat olsun ve bölüm geçişlerinde ya da merak ettikçe mutlaka zamanı kontrol et.
 • Koyu renkli, altı çizili, olumsuz ifadeli sorularda ayrıca dikkatli ol. Acele etme.
 • Sınavda her şeyin altını çizme hem zaman kaybı hem dikkat dağıtıcı. Odaklanacağın bilgilerin altını çiz.

YORULDUĞUNA MOLA VER

 • Sınav sırasında hangi bölümde, sınavın kaçıncı dakikasında olursan ol; bunaldığında, dikkatini toparlamakta zorlandığında; bırak kalemi, dik otur, birkaç kez derin nefes al, gerin, omuzlarını kollarını hareket ettir, gözlerini ovuştur ve 30-40 saniyeni alacak bu yenilenme ile sınavına daha iyi bir şekilde devam et. Sakın zaman kaybı diye düşünme; maraton koşusunda ayakkabının bağcığı çözülse 20 saniye zaman ayırıp bağlamadan mı devam edersin?
 • Bu arayı ve teknikleri bölüm geçişlerinde mutlaka uygula.
 • 5 cevap şıkkından dördüne yanlış diyerek eleyip üzerini çizemediğin sürece cevabı asla doğrudan işaretleme. Tek tek yanlışla demiyorum, sadece diğerlerinin neden doğru olamayacağını sanki öğretmenin sana anlatıyormuş gibi kendi iç sesinle konuş.
 • Örneğin bir matematik sorusunda zorlandın. Bir deneme sınavı ya da yaprak testteki çözemediğin soruyu öğretmenine götürdüğünde, sana anlatacağı çözüm yolları ne olurdu? Muhtemelen “bak şimdi, hatırla, burada böyle yapıyorduk, buradan bir çizgi çekiyoruz, v.s” şeklinde bir sistematik anlatım gelecekti. Bunları aklına getirmeye çalış, bilgilerini hızlıca hatırlayabildiğini göreceksin.
 • İki şık arasında kalmak da bir başarıdır ancak emin olmadığın sürece işaretleme yapma. Ya doğru çıkarsa dediğini duyuyorum ve ben de sana yanlış çıkarsa 0,25 doğrunun gereksiz yere çöpe gideceğini ve seni binlerce kişi geri atacak bir hata yapmış olacağını hatırlatıyorum.

KENDİNE GÜVEN

 • Bugüne kadar belli bir başarı gösterdin bu sınavda da en az o kadar başarılı olabilirsin, kendine güven ve herhangi bir deneme sınavı rahatlığında soruların etrafında dolaşarak nasıl çözeceğine karar ver.

Şimdi bu önerilerin tümünü okumuş olan sen arkana yaslan ve Pazar günü sabahından itibaren neler yaşayacağının, sınav anının hayalini kur ve istediğin gibi geçecek, harika bir sınav deneyimini zihninde yaşayarak rahatla. Hepinize başarılar diliyorum.

Şamil Saribaş, Aile ve Çift Terapisti

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s