Dalgın Sular: Bir Yardım Çağrısı

!! Yardım çağrısını okumadan Dalgın Sular Projesi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz !!

-bu metnin tamamı alıntı olup, İskender Savaşır tarafından yazılmıştır-

Bundan bir süre önce, uzunca bir notla “Dalgın Sular” adlı bir proje duyurmuştum. Şimdi kısa bir hatırlatma: Yahya Kemal’den esinlenerek “dalgın sular” diye adlandırılmış projede bir “anlatı evreni” resim ve öykülerle var edilmeye çalışılacak. Bu evrende Haliç’in dibi taranırken meydana gelen ve hiçbir zaman ne olduğu tam açıklanmayan bir nedenden ötürü bir dizi olay yaşanmaya başlar. İlk önce “halüsinasyon”, “gaipten sesler duyma” gibi psikopatoloji vakaları olduğu sanılan şeylerin, kısa sürede öyle olmadıkları, Haliç’in İstanbul’un geçmişini “kusmakta” olduğu anlaşılır, İstanbul tamamen geçmişiyle iç içe geçmiş bir hayat sürmeye başlar.

En “ünlüleri” “doğu-batı” olan, “gelenekçi-Batıcı”, “laikçi- İslamcı”, “ticarî –ya da “avam -elit” gibi çeşitli kutuplaşmalarla malul bir hayat yaşadığımız malum… “Dalgın Sular Projesi” bu evrede bu konuda süregiden teorik, kavramsal tartışmalara bir yenisini eklemektense söz konusu kutupsallıkları “iş üstünde” çözmeye çalışmanın anlamlı olacağı düşüncesiyle yola çıkmıştır.

Bu doğrultuda, (Batılı anlamda) akademik sanat geleneğinden gelen bir grup ressam, Türkiye’de gelişmiş en kıvrak ve yaygın piyasada kendini kanıtlamış ifade biçimlerinden biri olan karikatür geleneğinden çizerler, bilgisayar ortamını estetik doğrultuda kullanan grafikerler, konuyla ilgilenen yazarlarla bir araya gelerek karşılıklı bir eğitim ve ortak üretim süreci örgütleyecekler.

Ama en önemlisinin, bütün bunların dışında kalan bir motivasyonu, bir zamanlar “yoksulların enerjisi” diye adlandırılmış bir enerjiyi hareket geçirmek olduğuna inanıyoruz. Bu uğurda, Gençlik Cezaevleri ve Çocuk Esirgeme Kurumları’nı kapsayan bir eğitim programı tasarladık. (Programın İstanbul’un ve pilot bölge olarak seçilen Adapazarı’nın yoksul semtlerinde de uygulanacak şekilde geliştirilmesi çalışmaları sürüyor.)

Programın temel amacı, çizgi romanın bilfiil bu çocuk ve gençler tarafından da, bu ortamlarda da üretilmesi

Uzun lâfın kısası… Bu kadar “parçalı” bir anlayışla tasarlanmış bir projenin finans yapısının da parçalı olması gerektiğini düşünüyorum. Sponsorluk için “olağan” kurumların hepsine başvuruldu; bunlar hakkındaki gelişmeleri ve projenin ulaşmış olduğu bugünkü durumu bir sonraki notumda okuyacaksınız. Ama buralardan gelmesi umulan fonların en erken tarihi, Temmuz başı gibi görünüyor.

Oysa bu arada biz Metris Cezaevi’ndeki eğitime çoktan başlamış olma vaadini vermiş durumdayız. Projeye bir ucundan katkıda bulunmak, çorbada sizin de tuzunuz olmasını istiyorsanız, aşağıdaki katkılarınızı aşağıdaki banka hesabına gönderirseniz, yola koyulabileceğiz.
Türkiye İş Bankası
Teşvikiye Şubesi
1074 0561198
IBAN TR35 0006 4000 0011 0740 5611 08

Şu anda bizimle iletişim kurabileceğiniz sayfalar, burası (dalginsular@googlegroups.com), Ayşe Görür’ün sayfası ve Facebook’taki Dalgın Sular (https://www.facebook.com/dalginsular) sayfası… 10 gün içinde de projenin kendi sitesinin yayına gireceğini umuyoruz (kısmen katkılarınıza bağlı olarak.

Bizim düşündüğümüz, 20 liranın katları cinsinden bir meblağı tercihan 5 aylık bir düzenli ödeme talimatı şeklinde bankanıza bildirmeniz. Üç aylık eğitim modülünün ürünleri eğitim başlar başlamaz, site sayfalarında ve modül sonunda kamuya açık sergilerde sergilenecek. Bu noktanın katkınızı sürdürmek isteyip istemeyeceğinizi tartmak için iyi bir nokta olabilir. İlk 5 ay içinse… Kendi kişisel kefaletim dışında ortaya sürebileceğim bir pey yok…

Son bir nokta: Aksi yolda bir talimatınız olmadığı sürece, katkıda bulunan herkesi adı anılan sayflarda proje ortakları arasında anılacak.)

İskender Savaşır
http://www.araliktabiri.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s